Bezdrátové připojení k internetu je rozhodně jednou z technologií připojení nemovitostí, které pro uživatele znamenají určitý kompromis. I přesto je ale dlouhodobě dostupným připojením, co se dokázalo stát velice dobrou konkurencí i technologiím pevného připojení.

Jak je to ale s bezdrátovým internetem dnes? Je stále tak dostupnou a oblíbenou technologií, nebo se spíše už dostává do ústraní? Na to vše se podíváme v rámci následujících řádků.

Jak je na tom bezdrátový internet s oblíbeností?

rozhodně se nedá říct, že by nebyl bezdrátový internet jednou z nejoblíbenějších technologií. Řadí se mezi nejpoužívanější trojici, kterou je právě wifi připojení, nejdokonalejší optický kabel a pak použití metalických kabelů, typicky například pro VDSL linku. Na třetím místě se ale udrží opravdu dlouhou, protože jiná konkurence rozhodně není a případná 5G síť se bude počítat také mezi bezdrátový internet a bezdrátové technologie.

Výhody v obtížném prostředí

Hlavním důvodem, proč je bezdrátový internet tak moc oblíbený v oblastech s horší dostupností, je právě jeho instalace. Díky přenosu vzduchem dokáže wifi připojení v případě výhledu na vysílač připojit i jinak velice těžce dostupná, nebo vzdálená místa. Je tak často i jedinou možností pro místa, kde klasické připojení k internetu pozemní cestou vůbec není k dispozici. Typicky jde hlavně o rekreační a chatové oblasti, horské boudy a podobné budovy.

Bude bezdrátový internet technologií i pro budoucnost?

Rozhodně je dobrou otázkou, jestli wifi připojení budeme používat například i za pět let. Nejspíše ano, protože je důležité zmínit omezení současných sítí. VDSL internet je víceméně na svém maximu a nejspíše se dál šířit nebude. Vedle toho přitom optický internet sám o sobě sice znamená nejlepší připojení, ale dostupnost zůstává problémem.