Není to tak dávno, co Google čelil nařčení, že zneužívá dominantního postavení v rámci operačního systému Android. Evropské unii se nelíbilo, že uživatelé nemají na výběr, například co se týče předinstalovaných aplikací. Google tedy přišel se změnou, která toho slibuje opravdu hodně.

Android se vás zeptá, jaký chcete vyhledávač

Nově se vás systém Android zeptá, jaký vyhledávač chcete používat a který se tak ve vašem zařízení stane výchozím. Chrome i nadále bude předinstalovaný, ale nově si budete moci vybrat i nějakou jinou alternativu. Novina ve vyhledávání se týká systému od 9. verze a u většiny výrobců je na prominentním místě. Je proto vidět na domovské obrazovce nebo při přepínání aplikací.

Tři nejlepší nabídky vyhrávají

Možná si říkáte, jak vstřícný krok Google udělal. Jenže ono to není jen tak. Výběr vyhledávačů totiž nebude jen tak náhodný, naopak – Google využije systém aukce, ve které tři nejlepší nabídky zvítězí. Aukce bude probíhat každý rok, takže trojice výherních vyhledávačů získá své pozice na pouhých 12 měsíců. Zároveň nutno dodat, že se jednotlivé pozice budou týkat vždy jen těch zemí, ve kterých daný vyhledávač zvítězí.

Jinak řečeno: zatímco u nás bude ve výběru kupříkladu Seznam, v sousedním Německu ale uživatelé Seznam ve výběru vyhledávačů mít nemusí.