Jedná se o dvě technologie, jsou si velice podobné. Obě jsou totiž založené na DSL lince, která je tou nejrozšířenější u nás. Tato původně telefonní komunikační technologie se totiž stala také nejfrekventovanější technologií pro šíření internetu u nás. Aktuálně je VDSL internet jako nejvyšší standard, a navíc i připojení s nejvyšším pokrytím.

Standardně ale není v nabídkách jenom VDSL internet, ale také ADSL technologie. Dnes se přitom podíváme na to, jaké jsou mezi ADSL a VDSL nejzásadnější rozdíly, a jaký pokrok VDSL internet udělal proti svému předchůdci.

Co mají ADSL a VDSL internet společného?

Začneme nejdříve od toho, co je společné pro obě technologie připojení k internetu. Jedná se o takzvané metalické technologie. Sítě jsou totiž svázány pomocí vodičových kabelů, které tak tvoří obrovskou pavučinu. Ačkoliv bezdrátové připojení potkáváme na každém rohu, tak v drtivé většině případů je právě zdrojové připojení pevného charakteru. A to metalickým kabelem, nebo optickým kabelem.

Rychlost opět na prvním místě

U většiny lidí je nejzásadnějším parametrem rychlost připojení. A není se čemu divit, protože se jedná o nejdůležitější parametr. VDSL dokázalo oproti starší technologii ADSL přinést mnohem rychlejší připojení k internetu. V silách VDSL je za ideálních podmínek dokonce schopno dosahovat gigabitových rychlostí.

Synchronní versus asynchronní technologie

Velice důležitou výhodou, kterou VDSL internet má, je nakonec právě synchronizace nahrávání a stahování dat. Ono rozdílné „A“ na začátku názvu starší technologie značí slovo „asynchronní“. Jedná se tak o připojení k internetu, které vám nabídne v první řadě rozdílnou rychlost stahování (download) i nahrávání (upload) dat. A to je nevýhodou pro celou řadu možných úkonů online.