Ať už se chystáte vyrazit na krátkou dovolenou, nebo trávit celé týdny po cestách v jiné zemi, tak se vám určitě vždycky hodí mít neustále po ruce kvalitní mobilní data. Pro mobilní data v praxi můžeme mít různé využití, přičemž na cesty jsou mobilní data vyloženě jako požehnání.

Jenže co když nám v nevhodnou chvíli dojdou kvůli nízkému datovému limitu? Nebo nebudeme mít data v mobilu přístupná v zahraničí? To vše jsou důležité otázky, které si musíte položit v případě, když chcete mít internet v mobilu neustále po ruce také na cestách.

Kam chcete cestovat je důležité

Lokalita, kam budete cestovat je velice důležité, protože na základě toho budete vybírat data a konkrétní tarify. Pokud budete cestovat po zemích Evropské unie, tak nemusíte nic zařizovat. Všechno bude záviset jenom na vašem současném tarifu, který používáte také v domácích podmínkách. Všechny telekomunikační služby i internet v mobilu budou fungovat stejně, ale jedná se pouze o země Evropské unie, nikoliv o země Evropy. Ve Švýcarsku byste mohli být třeba velice nepříjemně překvapeni.

Jak funguje roaming a roamingová pásma?

Jakmile ale chcete internet v mobilu používat mimo Evropskou unii, tak musíte mít zařízený roaming. Účtování dat na základě použitých megabajtů je extrémně nevýhodné v naprosté většině pásem, kde chcete mobilní data používat.

Proto je mnohem lepší s operátorem sjednat buď jednorázové balíčky, nebo případě dočasný roamingový tarif. I zde nenajdete extrémně vysoké mobilní kapacity, ale důležité je říct, že vás to rozhodně vyjde mnohem levněji. V rámci balíčků vám totiž internet v mobilu může ušetřit i více než osmdesát procent nákladů. Jednotlivé roamingové zóny přitom také mají zcela rozdílné financování jak tarifů, tak i mobilní data účtovaná jen na základě použitých megabajtů.