Wi-Fi

Wi-fi je technologie bezdrátového přenosu internetových dat. Jedná se o přenos dat, který jsou schopny přijímat zařízení s Wi-Fi čipem bez nutnosti vkládání SIM karty. Na veřejnosti můžeme potkávat Wi-Fi hotspoty, stejně tak je Wi-Fi zcela běžnou součástí internetu v domácnosti.

Historie a technologie Wi-Fi

Původním předchůdcem bezdrátového internetu bylo zařízení pro šíření původně hudebních vln z roku 1942. Až v roce 1997 se začalo pracovat s bezdrátovým přenosem dat na dnešním standardu Wi-Fi a roku 1999 byl funkční první prototyp. Tou dobou vznikla společnost WECA, která byla až v roce 2003 přejmenována na společnost Wi-Fi Alliance a byl určen do dneška nejpoužívanější standard 802.11g. Wi-Fi je k dispozici v několika pásmech, některá jsou volně dostupná pro nekomerční domácí použití a jiná pásma jsou placená.

Domácí Wi-Fi a potřeby

Téměř každá domácnost, která má internet už používá také bezdrátovou Wi-Fi technologii. Pro přenos Wi-Fi signálu je potřeba takzvaný router, který vysílá anténami signál, jež přijímají další zařízení jako například notebooky, mobily, tiskárny a další. Router většinou dostanete od poskytovatele připojení v rámci smlouvy za poplatek k pronájmu, který činí pár desítek korun měsíčně. Wi-Fi pro domácí použití je limitovaná na celkem 11 pásem, která jsou volně dostupná pro veřejné využití.

Ověřte si dostupnost připojení k internetu

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami