Splitter (rozbočovač)

Splitter je technologický pojem užívaný v mnoha oblastech jako například automobilový průmysl či v informačních technologiích. My se dnes budeme věnovat tomu, který se užívá v oblasti počítačů.

Splitter a jeho úloha zjednodušeně

Název tohoto zařízení se odvozuje od anglického slova „split“ nebo rozdělit, či roztáhnout. Splitter jako takový je zařízení, které má za úkol z jednoho vstupu udělat minimálně dva výstupy s rozdílnými funkcemi.

Porovnat ho můžeme například s běžnými prodlužovacími kabely. Ty mají vstup například energetického či datového toku a stejný je i jejich výstup. Splitter ale užíváme v momentě, kdy máme v jednom vstupu obsažení datový i energetický tok a potřebujeme z něj udělat dvojici výstupů.

Praktické použití

Jedním z míst, kde se můžeme s touto technologií setkat jsou počítačové sítě a běžné připojení k internetu. Zde Splitter tvoří běžný síťový prvek, kdy je na vstupu jediný kabel a na výstupu jak energetický kontakt, tak například běžně normalizovaná koncovka RJ45.

Pro použití v internetovém připojení i jiných oblastech se splittery dají naprosto běžně zakoupit ve specializovaných obchodech a většinou nesou podobu malých krabiček s minimalistickými designy pro co nejlepší umístění na vhodné místo.

Ověřte si dostupnost připojení k internetu

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami