Software

Software se dá velice jednoduše vyjádřit jako vše co pracuje s počítačem a není to nijak hmatatelné. Jedná se zkráceně o programové vybavení, bez kterého by byl počítač jen kupou šrotu.

Operační systémy, co oživí počítač

Základní třídou software jsou operační systémy. To jsou programy nejvyšší kategorie, které mají vše potřebné pro práci s počítačem. Obsahují takzvané uživatelské rozhraní, což je schopnost zobrazovat data z počítače v takové podobě v jaké jim člověk dobře rozumí a zároveň umožňuje práci s ním a úpravu dat. Bez uživatelského rozhraní byste si například nepustili internetovou televizi, nebo ani nečetli tento článek.

Software jako běžné programy

Jenže samotný operační systém málokdy stačí k naprosté spokojenosti. Ten je potřeba nadále rozšiřovat běžnými programy, chcete-li tak aplikacemi. Jsou jimi veškeré užívané nástroje, které denně potřebujete. Například prohlížeč pro přístup k internetu. Přehrávače multimediálních souborů a spousta dalších. Programy potřebují ke svému provozu vždy operační systém, který je stále jejich nadstavbou. Můžeme si je jednoduše představit jako velkou skříň se šuplíky. Bez šuplíků skříň stojí a my ji můžeme nějakým způsobem používat. Z většiny je ale prázdná a nemůžeme ji plně zaplnit. Proto potřebujeme šuplíky, které skříň vyplní a přesně takhle fungují běžné programy v operačním systému.

Ověřte si dostupnost připojení k internetu

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami