Síťový kabel

Síťový kabel je základní stavební jednotkou internetových i lokálních sítí, které nepoužívají technologii bezdrátového přenosu. K nastavení připojení k internetu je navíc nepostradatelný i když chcete zprovoznit bezdrátová rozhraní.

Standardní síťový kabel, jak vypadá a co vše umí?

Síťový kabel je dělaný v jedné jediné normalizované verzi po celém světě. Je tak docíleno toho, aby internet i data sdílená napříč světem byla kompatibilní a nemusela existovat nutnost strojového překladu dat před odesláním a přijetím. Současné rychlosti šíření dat po síti jsou na standardní rychlosti 1Gbit nebo starších 100Mbit. Obojí pro běžný chod internetového připojení dokonale stačí, ale je limitováno technickým vybavením počítače.

RJ-45 a různé druhy linky

Všichni si síťový kabel dokáží vybavit na základě typického obdélníkového konektoru s pojistnou pacičkou. Tato síťová koncovka se jmenuje RJ-45. Jedná se o jednotný konektor po celém světě, který v případě nejrychlejšího internetu nahrazuje jen síťový kabel.

Není ale kabel jako kabel. Uvnitř síťového kabelu je několik barevně rozlišených kablíků, které se do koncovky mohou připojit v různém pořadí a podle toho se například dá docílit lepšího přenosu dat nebo konkrétního účelu jako je například kroucený dvojlinka.

Ověřte si dostupnost připojení k internetu

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami