Rychlost připojení

Rychlost připojení k internetu značí rychlost, jakou jsme schopni přijímat a odesílat data. Sestává se tak z dvojice důležitých hodnot, které určují schopnosti našeho připojení.

Rychlost stahování neboli download

Většinou nám bohatě stačí především vysoká rychlost stahování. Té se anglicky říká download a pohybuje se v rámci stovek megabitů. Poskytovatelé připojení v ČR většinou začínají u 100 megabitů, což je dostatečně rychlé připojení na práci i sledování filmů v nejvyšší kvalitě. Rychlost stahování ale může často kolísat na základě zatížení sítě, či na základě vašeho připojení. Například při bezdrátovém připojení jsou ztráty rychlosti běžné

Upload a kdy rychlost nahrávání využijeme

Jen část uživatelů zároveň užívá i tuto hodnotu. Upload je v drtivé většině výrazně menší hodnotou, než je download. Je to dané především technickými limity počítačů. Upload užijeme v moment, kdy potřebujete odesílat data směrem z počítače na internet. Užívají jej například streameři, či při sdílení souborů online. V poslední době jej často užívají i studenti a profesoři v rámci distanční výuky, kdy odesíláte svá zvuková a obrazová data.

Ověřte si dostupnost připojení k internetu

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami