Optický kabel

Optický kabel je aktuálně nejmodernější technologií pro zavedení internetového připojení do domů a domácností. Jedná se o stále používanější technologii, která se dnes už stala naprostým standardem pro větší poskytovatele.

Optický kabel a jeho výhody

Optický kabel je průlomovou technologií v oboru přenosu dat. Jedná se o kabel, v jehož vnitřku jsou zavedena speciálně konstruovaní optická vlákna. V nich se data nepřenášejí pomocí energetických vjemů, ale pomocí světelných podnětů.

Jak všichni víme, tak rychlost šíření světla je pro nás tou největší měřitelnou veličinou rychlosti a také díky tomu je tato varianta přenosu dat současně nepřekonatelná. Běžnými přenosovými rychlostmi dat na optickém kabelu je nízký standard 10Gb/s a vysoký standard 40Gb/s, který přesahuje o dvojnásobek maximální současnou rychlost mobilního připojení.

Nevýhody a kde mohou být komplikace

Jednou z nepříjemných nevýhod kabelu je jeho citlivost. Je potřeba při jeho aplikaci postupovat opatrně, dávat ho do ochranných pouzder, a především jej i přesně spojovat pomocí specializovaných spojek. Mnohdykrát se i stalo, že došlo k porušení komunikační sítě na základ nakopnutí datového optického kabelu při stavebních pracích. Jeho jasnou nevýhodou je menší výdrž a pochopitelně i složitější oprava při jeho poškození. Namísto propojení, je potřeba složitě vyměnit celý postižený úsek.

Ověřte si dostupnost připojení k internetu

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami