Optická síť

Optická síť je varianta sítě pro přenos dat a připojení k internetu, která je založená na principu optického kabelu. Jedná se o nejmodernější současnou síť.

Jak funguje optická síť?

Optická síť funguje na základě odesílání dat pomocí světelného paprsku. Přenos dat rychlostí světla je tím nejlepším, co v současnosti máme a potenciál sítě dalece přesahuje současné možnosti koncových zařízení. Například i připojení k internetu tak může být postupem času mnohem rychlejší, než doposud.

O přenos signálu se stará optické vlákno. Je velice křehké a proto je dobře zapouzdřené přímo v jádře kabelu jako takového. Právě ohromná křehkost optického vlákna, je také zdrojem té největší nevýhody, kterou optická síť má.

Jediná nevýhoda? Křehké připojení

Stabilita a rychlost dat a připojení k internetu přes optiku je fenomenální. I ve špatných podmínkách optika dokáže podávat skvělé výkony bez ovlivnění. Je tady ale jeden malý háček. Je velice křehká. Práce s optickým kabelem tak vyžaduje specifické vybavení, zručnost a praxi a v neposlední řadě mnohdy musí poskytovatelé doufat, že jim připojení k internetu nenaruší stavba či podobný projekt.

Příkladem je zábavné odpojení ze sítě, velké části Slovenska pár let zpátky. Nic netušící seniorka překopnula optický kabel, který vedl přes roh pozemku.

Ověřte si dostupnost připojení k internetu

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami