Mbps

Jedná se o jednu z nejčastěji používaných jednotek v rámci měření internetového připojení. Jednotka Mbps je zkratkou mnohem známějšího celého názvu „megabit“ a je základní měřící jednotkou rychlosti internetu.

Mbps a MBps: v čem je rozdíl?

Může se zdát, že jde jen o drobný rozdíl, ale naopak se jedná o zásadní odlišnost. Mbps je jednotkou bitů. To jsou nejmenší možné počítačové jednotky, ve kterých se například počítají pakety a podobné drobné soubory. MBps je naopak megabajt a ten je mnohem větší jednotkou. V zásadě platí, že každý megabajt tvoří celkem osm megabitů. Bajt je tedy osminásobkem bitu.

Jednotka pro měření rychlosti internetového připojení

Rozdíl mezi bajtem a bitem už známe. Otázkou ale je, co je zbytek této zkratky ve znění „ps“. Tato zkratka vychází z anglického pojmu „per second“ neboli zkráceně „za sekundu“. Hodnota tak udává, kolik by internet měl, nebo reálně kolik umí, přenášet dat v rámci jedné sekundy. K jeho ověření lze použít měření rychlosti internetového připojení. Ale zvláště u bezdrátových a ADSL připojení může tato hodnota často kolísat. Standardní rychlostí je v dnešní době už 100 Mbps a víc, které nám dávají možnost jak užívání internetu, tak i plynulého běhu internetové televize.

IP adresa

Odezva / Ping

Chcete stahovat rychleji?

Mrkněte na nabídku

Jaký internet je ve Vaší oblasti dostupný?

Ověřte si dostupnost

Platíte moc? Rádi Vám vyjdeme vstříc.

To mě zajímá

Ověřte si dostupnost připojení k internetu

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami