MAC adresa

MAC adresa je jedním z unikátních identifikačních prostředků v rámci počítačových sítí a internetu. Vychází z technologického osazení počítače, a změna konfigurace je jedinou cestou, jak změnit i MAC adresu.

Jak se MAC adresa používá?

Aktivně se využívá kdykoliv, kdy se připojujeme na internet nebo na libovolnou počítačovou síť, ačkoliv může být offline. V síti lze přidělovat dynamicky IP adresy a při různých připojeních může mít stejné zařízení odlišné IP adresy. Naopak MAC adresa zůstává vždycky stejná, protože ji nepřiděluje routování, ale zcela naopak ji hlásí počítač.

Bez validní MAC adresy je pro nás víceméně nemožné připojení k internetu, nebo k libovolným sítím. Stará se o to celá řada ochranných procesů.

Lze MAC adresa změnit?

MAC adresa je generována samotným počítačem na základně technického vybavení. Zapisuje se do ní informace o všech zásadních komponentech jako je základní deska, nebo síťová karta. Kdykoliv se tak připojíme na internet, tak zůstává naše MAC adresa neměnná.

Jedinou možností, jak změnit MAC adresu je, tak změna technické konfigurace počítače. Na základě MAC adresy funguje ochranný mechanismus zvaný „blacklist“ nebo naopak „whitelist“. Jedná se o seznamy, kam jsou uvedeny MAC adresy zařízení, které má povoleno připojení a komunikaci v rámci dané počítačové sítě.

Ověřte si dostupnost připojení k internetu

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami