IP Adresa

Jedná se o fyzickou adresu, podle které můžeme najít na jakékoliv počítačové síti různá zařízení. Nemusí jít nutně o počítač, ale například také o modemy, síťové prvky anebo tiskárny. Samotný pojem IP adresa je z anglické zkratky Internet Protocol.

K čemu IP adresa tedy slouží?

A k čemu vůbec slouží? To je jednoduché. Jakmile chceme přes informační síť přistoupit k některému zařízení, tak jej potřebujeme především najít. A to se nám podaří díky unikátní IP adrese. V rámci domácích a lokálních sítí ji vždy přiděluje router nebo modem.

Jak funguje IP adresa na internetu

V celosvětovém internetovém měřítku je problematika o poznání složitější. Svojí vlastní fyzickou IP adresu musí mít každé zařízení, na kterém jsou uložena přístupná data. Velice jednoduše například webové stránky. Jakmile u sebe v prohlížeči zadáme název webové stránky, či IP adresu, tak jej prohlížeč automaticky posílá na DNS servery, které se dají demonstrovat jako uzly, které spojují internetovou síť. Díky tomu  můžeme sdílet svá data po celém světě z jakéhokoliv zařízení, které má svojí veřejnou IP adresu. Nutno dodat, že IP adresy aktuálně najdeme také v protokolu IPv4 a IPv6 podle identifikačních členů. IPv6 pochopitelně nabízí další nespočet možností, jaká nová zařízení adresou označit.

Ověřte si dostupnost připojení k internetu

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami