Hosting

Hosting je služba v prostředí internetu, která umožňuje provoz webových stran a sdílení dat napříč celou internetovou sítí. Jedná se o povětšinou placenou službu, o kterou se starají licencovaní poskytovatelé.

Hosting vs. Doména – v čem je rozdíl?

Méně techničtí zdatní si tyto dva pojmy často pletou, nebo si je dokonce spojují v jeden. Jsou ale velice rozdílné. Doména je název webové stránky, který slouží k jejímu vyhledávání. Jedná se tedy pouze o slovní název cílové adresy. Hosting je ale fyzický server, který slouží k ukládání dat. Pomocí domény nasměrujete svůj prohlížeč na správný server a hostingové služby, které jsou na něm nahrané vám poskytne data.

Poskytovatelé hostingů u nás

V našich podmínkách máme poměrně úzkou špici poskytovatelů hostingových služeb. Na internetu se pohybuje především společnost Wedos, která zastřešuje největší počet webových stran. Podobně úspěšné jsou i Savana, nebo Český hosting. Hostingová společnost Endora pak nabízí nevýkonné hostingy zcela zdarma. Ty jsou vhodné například na studentské, testovací či vyloženě krátkodobé nenáročné projekty. Cena hostingových služeb se pohybuje většinou v rámci několikaset korun ročně. Díky tomu jsou dostupné pro výdělečné i nevýdělečné projekty všech rozměrů.