FUP

FUP se dá nazvat jako protokol, který by měl na sdílených připojeních omezovat některé uživatele v nepatřičném omezování těch ostatních. Můžeme jej například znát z mobilních připojení.

Úloha a funkce FUP

FUP je v anglickém originále „Fair use policy“ neboli „zásady férového využití“. Tento název je ale oproti opravdovému účelu velice nadsazený. V reálu se s FUP setkáváme především při mobilním internetovém připojení. Je to prostředek operátora, jak předcházet přetížení sítě, ale především jak kontrolovat užití pouze zaplacených služeb. Jakmile svůj limit FUP vyčerpáte, tak většinou dojde ke zpomalení připojení anebo také k jeho ukončení.

Kde FUP nepotkáte?

S připojením, které je nějakým způsobem limitováno se tak většinou setkáte jen v případě mobilních operátorů, ale už i ti jej postupně odstraňují. Někteří operátoři nabízejí i moduly pro přenosné počítače, které jsou tak limitovány. Pokud ale chcete mít opravdovou jistotu neomezeného připojení, zařiďte si pevné domácí připojení od některé ze společností jako například pripojto.com. S pevným domácím připojením totiž standardně na žádná podobná omezení už nemáte šanci narazit. A pokud ano, tak rychle pryč!

Ověřte si dostupnost připojení k internetu

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami