Botnet

Botnet je forma skriptu nebo programu, který operuje na internetu. Do jisté části je ovládaný tím, kdo jej vysílá a do jisté části je schopní putovat i sám. Většinou je spojovaný s různými druhy virových útoků, ale existuji i běžné internetové roboty.

Kdy nemusí být botnet nebezpečný?

Botnet není pouze škodlivý vir. Na internetu se pohybuje i spousta robotů, kteří jsou nejen že prospěšný, ale některé služby jsou na nich doslova závislé. Typickým příkladem jsou například roboti, kteří kontrolují stav webových stránek pro vyhledávače a tvoří tak pořadí ve vyhledávání výsledků. A to nejsou jediné, které se denně na internetu pohybují a zprostředkovávají kvalitní služby.

Malware a nebezpečné kódy

Ovšem mnohem nejnebezpečnější jsou ty, které pochopitelně škodí. Většinou stačí vypuštění ze zdrojového PC a vir se pak šíří samovolně a jen komunikuje se svým zdrojem. Činností mohou viry provádět celé desítky a také proto je bezpečnost na internetu neustále žhavé téma a počítače musí být chráněny. Od odesílání falešných reklam za účelem šíření viru z vašich účtů se mohou viry dostat až k citlivým přístupovým informacím. Proti naprosté většině ale stačí kvalitní antivir a vyhýbat se stránkám, které nemají https certifikát, nebo nejsou důvěryhodné.

Ověřte si dostupnost připojení k internetu

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami