Bezdrátový internet

Bezdrátový internet je typ připojení k internetu, které přechází bezkontaktně vzduchem. Patří do něj jak sítě Wifi, tak také datové mobilní sítě.

Sítě wifi a její výhody a nevýhody

Typ připojení se jménem wifi je zkratkou anglického výrazu „wireless“ neboli bezdrátový. Jedná se o standard připojení, který probíhá ve dvojici pásem. Takzvané bezlicenční pásmo na frekvenci 2,4GHz je pro veřejné užití a fungují na něm například na domácí zařízení. Vyšší frekvenční pásmo 5GHz je pak stanoveno pro vysílače, hotspoty veřejného připojení a sítě bezpečnostních složek.

Výhodou wifi je pochopitelně absence jakýchkoliv drátů a například byt či dům tak pokryje jednoduše internet. Na druhou stranu ale dochází při průniku materiály a vzdáleností od přijímačů ke ztrátě rychlosti připojení. Rychlost navíc může být v obytných zónách degradována i vícero wifi vysílači na stejném frekvenčním pásmu.

Datové sítě

Datové sítě jsou bezdrátovými druhy sítí, které poskytují především mobilní operátoři a standardní poskytovatelé připojení. Oproti wifi je zde rozdíl v tom, že data přijímáme ze satelitního signálu a máme tak plošné pokrytí. Většinou nedochází k výpadkům rychlosti, ale například členitý terén jednoduše ztratí pokrytí signálem.