ADSL

Pojem ADSL je zkratkou anglického názvu „Asymetric digital subcriber line“, nebo asymetrická digitální přijímací linka. Jedná se o běžné domácí připojení k internetové síti a stejně tak například pro přenos digitálních dat anebo hlasu.

Princip ADSL a jak funguje

Jak už bylo řečeno, tak ADSL je zkratkou asymetrické přijímací linky. Asymetrická v tomto případě znamená rozdíl mezi rychlostí přijímaných dat a odesílaných dat. Každý si určitě všiml specifikací poskytovatelů internetového připojení, kdy je položka download neboli stahování klidně i několikanásobně větší než položka upload neboli nahrávání. Jedná se způsob technologie přenosu dat, který uspokojuje maximální spektrum uživatelů v čele s uživateli internetu v domácnosti.

Využití ADSL

I když jsme ADSL představili jako signál pro internetové připojení, tak lze po jeho lince přenášet i další rozdílné služby. Pomocí ADSL se dají například přenášet hlasová data pomocí volání z pevné linky. Stejně tak se ADSL užívá i k přenosu digitálního signálu, který naopak užijeme, pokud doma používáme digitální televizi. Pro obsluhu více, než jednoho zařízení v domácnosti je potřeba sehnat ADSL router, který disponuje schopností jednotlivým zařízením přiřazovat fyzickou adresu a tím specifikovat tok dat do potřebného cíle. ADSL je aktuálně jednou z nejmodernějších technologií pro rychlý a bezpečný přenos datových signálů.

Ověřte si dostupnost připojení k internetu

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami