LAN

LAN je základní jednotkovou ve stavbě počítačových sítí. Jedná se o malé počítačové sítě, které jsou k nalezení ve všech kancelářích, domácnostech i prodejnách. Většinou v ní bývá jen několik síťových prvků.

Co LAN přesně je?

LAN je zkratkou anglického názvu „local area network“, v překladu to znamená lokální síť. Je součástí dělení sítí podle velikostí, kde LAN tvoří základní a nejmenší jednotku, zatím co na druhé straně velikosti stojí sítě MAN (metropolitan area network). Jedná se o počítačovou síť, ve které se najde jen malý počet zařízení. V domácnostech to typicky bývají například dva počítače či notebooky, případně tiskárny, skenery a podobná zařízení.

Co k realizace sítě LAN potřebujeme

Pro tvorbu menších domácích sítí nepotřebujeme nic výjimečného ani drahého. V naprosté většině případů je srdcem router nebo switch, který se stará o propojení jednotlivých zařízení v síti a popřípadě i pro připojení k internetu. O konektivitu se zde starají základní síťové kabely, které mezi sebou pojí koncovky RJ45, popřípadě mohou být některé součásti sítě připojeny i bezdrátovou technologií.

Ověřte si dostupnost připojení k internetu

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami